Jezinky Bezinky

Foto-128 OSOBY A OBSAZENÍ

Abigail Brewsterová      Lenka Nováková

Reverend Dr Harper      Zdeněk Pavlíček

Winston Brewster          Viktor Maláč

Strážník Brophy              Pavel Koníček

Martha Brewsterová      Monika Petrovická

Elaine Harperová            Kristýna Vojtíšková

Mortimer Brewster         Pavel Novák

Pan Gibbs                        Pavel Koníček

Helga Brewsterová         Adéla Kvasničková

Dr. Štrossmajerová        Věra Klapková

 

Na začátku byl kriminální případ, v němž figurovala roztomilá důchodkyně, která otravovala život svým nájemníkům (doslova), aby si mohla užívat jejich penzí.

Tohoto nápadu se chopil dosud velmi neúspěšný americký dramatik Joseph Kesserling, který ho přetavil v černočernou komedii Arzenik a staré krajky (byť si původně brousil zuby na těžké sociální drama). Poprvé se hrála 10. ledna roku 1941 a byla tak úspěšná, že do konce války „zvládla“ 1500 repríz.

Druhá a mnohem mocnější vlna úspěchu přišla v roce 1944, kdy díky slavnému režisérovi Franku Caprovi spatřila světlo světa filmová verze, pro níž se vžil hravý český název Jezinky Bezinky. V hlavní roli Mortimera Brewstera tehdy excelovala hvězda první velikosti Cary Grant a Americký filmový institut snímek později ocenil třicátým místem v žebříčku nejlepších komedií v historii kinematografie.

Do tehdejšího Československa přivezl komedii Jan Werich a jeho žena Zdeňka ji opatřila unikátním českým překladem, který ji posouvá ještě o jednu úroveň humoru výš. Jezinky Bezinky patří mezi stálice repertoáru řady českých divadel. Jako první ji uvedlo divadlo ABC v roce 1958 s Miroslavem Horníčkem v hlavní roli.

Každý z nás je svým způsobem blázen. Můžete s tím tiše nesouhlasit, hlasitě proti tomu protestovat, ale to je opravdu všechno, co s tím lze dělat. Pokud byste přesto trvali na tom, že svět se dělí na ty normální venku a šílence v ústavních klecích, možná vás vyvede z omylu naše hra. Uvidíte, že hranice mezi normálností a bláznovstvím je až nebezpečně tenká a že zdaleka ne všichni šílenci jsou zavření v blázincích.

Ostatně, že nejsme normální, jsme zjistili sami v našem divadle, když jsme se rozhodli Jezinky Bezinky nastudovat. Nejen že je to jedna z nejznámějších divadelních komedií vůbec a že podle ní vzniknul slavný stejnojmenný film, ale navíc jsme se už tak dost těžkou hru rozhodli „vylepšit“ muzikálovými čísly. Hlavními hrdinkami příběhu jsou dvě okouzlující staré dámy, sestry Brewsterovy, které pro jejich vlídnost a laskavost zbožňují lidé z širokého okolí. Jenže pod dokonalou sklupkou se skrývá celá řádka kostlivců. A nejen ve skříni. Těšte se na pořádnou porci černého humoru a postavy, s jakými jste se asi ještě nepotkali a potkat byste se nechtěli.

Jak žijeme


 • Nejbližší představení 21.6.2021

  Neděle 27. 6. od 15:00 Ve víně je pravda (Kosice na návsi)

  Pátek 2. 7. od 19:00 Ve víně je pravda (Kobylice na návsi)


 • Hrajeme ve filmu 29.4.2021

  Dva naši skvělí herci, Míra Pozler a Markéta Mentelová, si zahráli ve filmové povídce Fotograf. Už se těšíme, až ji uvidíme. Na oba naše herce jsme každopádně pyšní!

  Film1

  Film2

  Film3


 • Náš rejža byl v rádiu 9.1.2021

  Asi proto, že je náš rejža občas "chytrej jako rádio", pozvali si ho do rádia. V Českém rozhlase Hradec Králové se mu dostalo vlídného přijetí a skvělého zacházení a on na oplátku vyprávěl o "svém" filmu Jedině Tereza a o nadcházející divadelní sezóně. Rozhovor si můžete poslechnout nebo jeho přepis přečíst tady:

  https://hradec.rozhlas.cz/pavel-novak-miluju-filmy-ktere-ze-me-dostanou-silnou-emoci-tak-pravidelne-placu-8399882

  64f5a9b5d361c2f62639e2a281db5b21

Starší »